Full logo

Biti u sustavu PDV-a ili ne biti?

„Treba li poduzeće biti u sustavu PDV-a?“ je često pitanje koje dobivamo. Ovim tekstom želimo demistificirati tu temu, odnosno navesti prednosti i mane sustava PDV-a.

Ako započinjete posao u kojem ćete dominanto poslovati s fizičkim osobama, razmislite o PDV-u. Primjeri takvog poslovanja su obrt za krojačke popravke ili kućni majstor . U tom slučaju nije preporučljivo biti u sustavu PDV-a. jer možete nuditi 20% niže cijene od konkurencije. Također, nećete imati obavezu mjesečne predaje PDV obrazaca što znači administrativno rasterećenje. Ako odlučite ne biti u sustavu PDV-a, imajte to na umu da ćete sve ulazne fakture plaćati u bruto iznosu s PDV-om. PDV će ići u troškove.

S druge strane, ako dominanto poslujete s pravnim osobama, bit će poželjno da ste  u sustavu PDV-a. Primjeri su veleprodajne trgovine i IT firme čiji su klijenti uglavnom pravne osobe u sustavu PDV-a. Stoga je korisno da ste i Vi u sustavu PDV-a. Prednost poslovanja u sustavu PDV-a je nabava iz EU jer možete nabavljati robu, radove i usluge bez plaćanja PDV-a.

Isto tako, u RH se porez na dodanu vrijednost plaća po izdanoj fakturi, bez obzira kada ćete ju naplatiti. Valja pripaziti da na poslovnom računu imate dovoljno sredstava za platiti iznos obračunatog izlaznog  PDV-a ukoliko ga niste anulirali istim ili većim iznosom ulaznog PDV-a. Dakako, ako je na mjesečnoj razini PDV na uzlaznim fakturama veći od onoga na izlaznim, bit ćete u pretplati i imate pravo tražiti povrat razlike preplaćenog PDV-a. Ovaj problem nećete imati ukoliko niste u sustavu PDV-a.

Kada su u pitanju bespovratna sredstva, PDV nije prihvatljiv trošak ukoliko jeste u sustavu PDV-a. Kod poticajnih kreditnih programa u pravilu PDV nikada nije prihvatljiv trošak. Zaključujemo, odluka o sustavu PDV-a ovisi o karakteru budućeg poslovanja.