Full logo
građevinski akt

Koji građevinski akt Vam treba ako želite do poticajnog kredita?

Za financiranje građevinskih radova poticajnim kreditima nužan je pravovaljani građevinski akt. Koji akt je potreban za svaki pojedini projekt izgradnje možete saznati uvidom u Pravilnik o jednostavnim građevinama.

Što je pravovaljani građevinski akt?

Poduzetnici poticaje koriste za razne projekte izgradnje ili rekonstrukcije. Ovisno o složenosti građevinskog zahvata radove dijelimo na slijedeći način:

  • one koji se izvode bez građevinske dozvole i bez glavnog projekta
  • one koji se izvode u skladu s glavnim projektom
  • one za koje je potreban glavni projekt i pravomoćna građevinska dozvola

Primjera radi, za zamjenu stolarije u poslovnom prostoru nećete trebati ni glavni projekt ni građevinsku dozvolu. Za postavljanje fotonaponske elektrane bit će potreban glavni projekt, a za izgradnju proizvodnog pogona, građevinska dozvola.

Institucije koje poduzetnicima dodjeljuju poticajne kredite i bespovratna sredstva vrlo često inzistiraju na izjavi arhitekta/projektanta o provođenju radova u skladu s Pravilnikom o jednostavnim građevinama. Ovaj slučaj se napose odnosi na projekte za koje nije potreban niti glavni projekt ni građevinska dozvola.

Koji građevinski akt je potreban za konkretnu građevinsku aktivnost najbolje je provjeriti uvidom u Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima na linku.

Zašto je pravovaljani akt bitan prilikom apliciranja za poticaje?

Naravno, poticajna sredstva, u bilo kojem obliku, za investicije koje uključuju građevinsku komponentu, moguće je ostvariti isključivo kada su u pitanju „uredne“ nekretnine (uređeni imovinsko-pravni odnosi, uporabna dozvola ili rješenje o izvedenom stanju itd.). Pravovaljanim građevinskim aktom dokazujemo legalnost predviđenih radova. Točnije, otklanjamo mogućnost da se poticajnim sredstvima financiraju radovi koji nisu u skladu sa zakonskom regulativom.

Dakako, vrlo važan dio dokumentacije za projekte kod kojih je potrebno izraditi glavni projekt su troškovnici. Upravo temeljem troškovnika potrebno je zatražiti ponude izvođača radova. Vrlo je bitno da je ponuda od izvođača radova količinski usklađena s troškovnikom glavnog projekta. Odstupanja u cijeni svakog pojedinog izvođača su moguća i očekivana, no tehnički podaci moraju odgovarati u potpunosti.  Upravo na temelju odabrane ponude može se procijeniti iznos traženog kredita, odnosno udio bespovratnih sredstava ukoliko će projekt biti financiran kroz EU natječaje.

Infrastrukturnu ili građevinsku komponentu imao je u svojoj investiciji i klijent, Hotel Bellevue s otoka Raba. Klijent je preveo investiciju izgradnje i opremanja lounge bara za svoje goste. Kako bi ostvario najpovoljniji poduzetnički kredit na tržištu s kamatom od svega 0,8% (i drugim povoljnim uvjetima kreditiranja) bio je potreban i pravovaljani građevinski akt. U konkretnom slučaju bilo je potrebno izraditi glavni projekt s troškovnicima za projekt izgradnje lounge bara hotela.

Možemo zaključiti, potpore za projekte s građevinskom komponentom su moguće, ali uz pravovaljani građevinski akt!